Przejdź do treści

Dotyczy podjęcia działań wyjaśniających w sprawie prowadzonych i planowanych rębni w Lesie Gałkowskim przez Nadleśnictwo Brzeziny w roku 2025

  • Rodzaj: Interpelacja
  • Skierowane do: Starosta Łódzki Wschodni
  • Interpelujący: Magdalena Wiśniewska
  • Data wpływu: 07-02-2025
  • Data przekazania: 07-02-2025
  • Treść:

    Szanowny Panie Starosto,
    Zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań wyjaśniających w sprawie prowadzonych i planowanych rębni w Lesie Gałkowskim przez Nadleśnictwo Brzeziny w roku 2025.
    W bieżącym roku zaplanowano rębnie w oddziałach 260, 268, 269 - z obserwacji mieszkańców wynika, że może być tam siedlisko bociana czarnego. Proszę o pilne wyjaśnienie z Nadleśnictwem Brzeziny i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
    Planowane są także rębnie w oddziale 276, gdzie znajduje się użytek ekologiczny „Smug pod Zieloną Górą” - jest to bardzo cenny środowiskowo teren. Proszę o wyjaśnienie.
    Obecnie prowadzone prace leśne odbywają bez poszanowania krajobrazu leśnego, nawierzchni dróg oraz potrzeb społecznych. Prowadzone intensywne prace prowadzą do zniszczenia nawierzchni ciągów komunikacyjnych. Las Gałkowski jest kompleksem ważnym z punktu widzenia kulturowego społeczności pobliskich miejscowości oraz mieszkańców miasta Łodzi. Obecnie poruszanie się po lesie jest utrudnione. Dodatkowo, po wykonanych rębniach pracownicy leśni pozostawiają w lesie krajobraz zbliżony to krajobrazu po przejściu huraganu. Ścięte mniejsze drzewa i krzewy pozostawione są w ogromnym nieładzie, uniemożliwiają poruszanie się po lesie. Walory krajobrazowe lasu są znacząco obniżone.
    Ponadto, po przeprowadzonych rębniach pracownicy leśni pozostawiają drzewa i gałęzie na ciągach komunikacyjnych pieszych tradycyjnie użytkowanych przez mieszkańców. Uniemożliwia to poruszanie po tych zwyczajowych trasach (np. oddział 275,281).
    Od lat mieszkańcy pobliskich okolic odnoszą wrażenie, iż Las Gałkowski stał się głównym źródłem planowanych rębni i pozyskania drewna w Nadleśnictwie Brzeziny. Wycinki w Lesie Gałkowskim wywołały protesty społeczności lokalnej, na ten temat wyemitowano materiał wTVP3 Łódź, a społeczność oczekiwała zaprzestania rębni oraz podjęcia działań na rzecz ustanowienia Lasu Gałkowskiego lasem społecznym. Las jest czynnikiem osiedlenia się, jakości życia, warunków bytowych i stanowi o wartości nieruchomości. Na rok 2025 zaplanowano w Lesie Gałkowskim liczne rębnie. Proszę o odpowiedź na poniższe pytania;
    1. Jaki jest udział Lasu Gałkowskiego w zasobach leśnych Nadleśnictwa Brzeziny?
    2. Jaki jest udział zaplanowanych rębni (osobno drewna i osobno powierzchni) w całości rębni zaplanowanych w Nadleśnictwie Brzeziny w roku 205?
    3. Jaki jest udział zaplanowanych rębni (osobno drewna i osobno powierzchni) w całości rębni zaplanowanych w Nadleśnictwie Brzeziny w bieżącym Planie Urządzenia Lasu?
    4. Dlaczego zaplanowano rębnie zupełne, chociaż na wyższych szczeblach administracji publicznej postanowiono odstąpić od tego typu rębni?
    5. Dlaczego zaplanowano rębnie we wspomnianych wcześniej najcenniejszych środowiskowo oddziałach lasu?
    Tereny sąsiadujące z Lasem Gałkowskim wybierane są jako miejsca turystyki weekendowej oraz uprawiania sportów: nordic walking (w gminie funkcjonuje kilka drużyn nordic walking, m. in. Andrespol Aktywnie, LZS Justynów. Teren kompleksu Lasu Galków jest pofałdowany, dlatego trenują w nim biegacze oraz rowerzyści górscy. Odbywają się tu coroczne imprezy sportowe (np. Justynowska Dycha, która przyciąga setki uczestników z Łodzi, aglomeracji, a także spoza niej).
    Las Gałkowski ma status lasu ochronnego wokół miast. Pełni ważną funkcję regulacyjną. Wnioskuję o pilne wyjaśnienie w przedmiotowej sprawie w obu instytucjach - Nadleśnictwie Brzeziny i Regionalnej Dyrekcji Ochrony środowiska.
    Z poważaniem,
    Magdalena Wiśniewska

  • Załączniki do pobrania:

Odpowiedź

  • Odpowiadający: Starosta Łódzki Wschodni Mateusz Karwowski
  • Wydział merytoryczny: Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa
  • Data odpowiedzi: 17-02-2025
  • Załączniki do pobrania: